Historia Wsi i Parafii Filalnej w Sławęcinie
Wieś oddalona o 11 km od Chojnic przy trasie Chojnice – Drożdzenica – Pamiętowo,pierwsza wzmianka o wsi z 1368 roku,( przywilej z 1368 roku ). Posiada zabytkowy kościół zbudowany najprawdopodobniej przez Krzyżaków w 1368 roku. Ksiądz Stanisław Kujot przypuszcza że parafia istniała już za czasów Mestwina.
Słownik Królestwa Polskiego podaje,że w XVII wieku miała miejsce zuchwała kradzież dzwonu z kościoła,który złodziej zakopał w bagnie. Sprawca został osądzony i skazany na śmierć, dobra jego skonfiskowane.
Sławęcin wydał również sławnych ludzi m/n pochodzili stąd dwaj znani księża:
- ks. Berent Andrzej ur.1816,zm.1889 roku
- ks. Berent Piotr ur.1854,zm.1925 roku
Do 1945 roku wieś zamieszkała głownie przez Kosznajdrów, niemieckojęzyczną ludność zamieszkującą w rejonie na południowy wschód od Chojnic. Po II wojnie światowej w miejsce wysiedlonej ludności zamieszkało tu wielu repatryjantów z dawnych ziem polskich z kresów wschodnich i innych rejonów Polski.
Obecna wieś wyposażona w wyposażona w wodociąg i kanalizację. Wieś należy do najpiękniejszych wsi w powiecie i rejonie. Prężnie działa Rada Sołecka,świetlica i Ochotnicza Straż Pożarna.
W 2008 roku wieś została wyróżniona przez Samorząd Województwa Pomorskiego jako najładniejsza wieś w województwie.
Historia Kościoła Filialnego w Sławęcinie
Kościół erygowany jako parafialny przed 1368 rokiem,od 1617 filia kościoła parafialnego w Lichnowach. Obecny kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wzmiankowany już w 1652 roku a zbudowany w XVI wieku. W 1714 kościół przebudowany i dobudowana wieża. W 1931 roku kościół kościół ponownie przebudowany z zachowaniem wieży i dotychczasowego barokowego charakteru kościoła.
Wystrój kościoła głównie z okresu jego budowy. Dachy dwuspadowe kryte dachówką. Ołtarz główny w stylu rokokowym z XVIII wieku z rzeźbami świętych Piotra,Pawła oraz w dolnej kondygnacji Jakuba i J i w górnej kondygnacji św. Jana Nepomucena,J oraz dwóch aniołków. Obraz głównej patronki św. Katarzyny z 1664 roku. W zwieńczeniu ołtarza obraz św. Marii Magdaleny. W kościele jest rokokowa chrzcielnica i ambona z XVIII wieku oraz barokowe organy na chórze i 14 obrazów dróg krzyżowa. Na wieży znajdują się dwa zabytkowe dzwony z XVIII wieku.