(KKK 1213) Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" Jest pierwszym i najważniejszym sakramentem. Chrystus Pan poucza:"Jeśli ktoś się nie odrodzi z wody i Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego"
W naszej parafii Chrzest jest udzielany w każdą sobotę miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Katecheza przed Chrztem dla rodziców dziecka i chrzestnych odbywa się w sobotę o godz. 17.45 w kościele. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty od godz.17.30.
Wskazania dla rodziców przed chrztem świętym dziecka:
-
Rodzice mają obowiązek zgłosić dziecko w biurze parafialnym przynajmniej trzy tygodnie przed chrztem, aby omówić sprawy związane z udzieleniem chrztu
-
Dla dziecka rodzice wybierają chrzestnych, którzy powinni posiadać:
-
Dojrzałość do spełnienia swego zadania
-
Przynależność do Kościoła Katolickiego i życie zgodne z wiarą
Chrzestnymi nie mogą być:
-
Małżonkowie żyjący bez ślubu kościelnego
-
Młodzież nieuczęszczająca na katechizację
Do przyjęcia zadania chrzestnych mogą być dopuszczeniu ci, którzy:
-
Zostali wyznaczeni przez przyjmującego chrzest, lub jego rodziców, lub tego, kto ich zastępuje i posiada wymagane kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania.
-
Ukończyli 16 lat
-
Są katolikami bierzmowanymi i przyjęli już sakrament Eucharystii i prowadzą życie zgodne z wiarą i odpowiadającej funkcji jaką mają pełnić.
-
Są wolni od jakichkolwiek kar kanonicznych
-
Nie są ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
-
Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
-
Osoby niepraktykujące, małżonkowie żyjący bez ślubu kościelnego, a także młodzież nieuczęszczającą na katechizacje, nie mogą być rodzicami chrzestnymi dziecka.
Rodzice przedłożą następujące dokumenty:
-
Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
-
Świadectwo ślubu kościelnego
-
Dane personalne świadków - chrzestnych, imię, nazwisko, wyznanie, wiek, zawód i adres zamieszkania
-
Zaświadczenie stwierdzające, że chrzestni są osobami wierzącymi i praktykującymi. Zaświadczenie takie wystawia proboszcz parafii, w której mieszkają chrzestni.
-
W wypadku młodzieży uczącej się, która ma pełnić rolę rodziców chrzestnych, należy przedstawić aktualne świadectwo religii.